Ефективні методи мікроінвазивного лікування захворювань хребта та суглобів

Мікроінвазивна хірургія – це новий крок в лікуванні хребта і суглобів. Тепер немає необхідності в проведенні травматичних операцій, що вимагають тривалого перебування в стаціонарі та супроводжуються болючою реабілітацією

З чого розпочинається лікування?

Ефективне лікування насамперед починається з постановки діагнозу. Адже саме від правильності діагнозу залежить вибір методів лікування і як результат – одужання пацієнта. У нашій практиці до діагностики та лікування кожного пацієнта ми завжди підходимо комплексно та індивідуально. І це зовсім не взаємовиключні поняття. Це означає, що на етапі встановлення діагнозу ми завжди:

 • Ретельно збираємо анамнез
 • Проводимо неврологічний та ортопедичний огляд
 • Аналізуємо дані обстежень (рентген, КТ, МРТ, УЗД)
 • При необхідності призначаємо додаткові обстеження
 • Призначаємо найбільш ефективне лікування

Методи консервативного лікування

Епідуральна блокада

Одна з найдавніших і найефективніших методик у лікуванні больового синдрому, викликаного компресією нервового корінця (внаслідок протрузії або грижі) або звуженням хребетного каналу.

Суть методики полягає у введенні голки безпосередньо до місця запалення біля спинномозкового корінця чи грижі. Без додаткових методів візуалізації, таких як УЗД та оперативний рентгеноскоп (С- дуга), точно підвести голку до необхідного місця неможливо, тому в роботі ми використовуємо дані методи контролю. Для гарантії правильно виконаної процедури ми вводимо 1-2 мл контрастної речовини для підтвердження правильного розташування голки та, відповідно, прицільного введення препарату.

Кому показана епідуральна блокада:
 • Пацієнтам із сильним больовим синдромом у спині, яким не допомогло консервативне лікування (прийом НПЗЗ, міорелаксантів, вітамінів групи В, а також фізіотерапія та масаж)
 • Пацієнтам з корінцевою (іррадіюючою) симптоматикою в ноги або руки внаслідок міжхребцевої грижі
 • Больовий синдром, пов'язаний зі стенозом хребетного каналу (частіше зустрічається у вікових пацієнтів)
Переваги процедури:
 • Безпека, яка досягається завдяки нашим методам візуалізації
 • Швидке зняття больового синдрому та запалення (протягом перших 24-х годин)
 • Довгостроковий ефект (від 1 місяця до кількох років)

Епідуральний адгезіоліз

У нашій клініці дана процедура виконується за Німецьким протоколом консервативного лікування стенозу хребетного каналу поперекового відділу хребта. Цей метод є однією з найефективніших альтернатив оперативного втручання на хребті.

Суть методу полягає у введенні через епідуральний катетер безпосередньо на місце стенозу препаратів протягом декількох днів. Дія препаратів спрямована на усунення набряку в хребетному каналі, викликаного запальним процесом, а також на розсмоктування спайок, що виникли внаслідок хронічного запального процесу або після оперативного втручання на хребті. Метод також застосовується для зменшення міжхребцевих гриж та гіпертрофії жовтої зв'язки, які також звужують хребетний канал у пацієнтів з остеохондрозом.

Процес встановлення та підведення катетера виконується під рентген-контролем, що гарантує коректність та чіткість процедури. Сама процедура є фактично безболісною і викликає дискомфорт тільки в момент проколу шкіри, але щоб зменшити дискомфорт від процедури, ми виконуємо місцеву анестезію.

Незважаючи на те, що в Європі ця процедура проводиться амбулаторно, ми проводимо її стаціонарно, що дозволяє спостерігати пацієнта протягом всього процесу лікування, а також детально відстежувати динаміку та коректно скласти програму вправ та профілактики після виписки.

Кому показаний епідуральний адгезіоліз:
 • Пацієнти зі стенозом хребетного каналу (спинальним стенозом)
 • Літні пацієнти, у яких внаслідок стенозу зменшено дистанцію ходьби через наростаючий больовий синдром і слабкість у ногах та попереку
 • Пацієнти з больовим синдромом після оперативного втручання на хребті
Переваги процедури:
 • Безпека завдяки рентген-контролю під час проведення процедури
 • Довгостроковий ефект
 • Альтернативний варіант для пацієнтів, яким протипоказане оперативне лікування

Блокада крижово-клубового суглоба

Сакроілеїт або запалення крижово-клубового суглоба (ККС) - патологія, яка досить часто зустрічається в нашій практиці. ККС – це суглоб, який з'єднує з двох сторін криж і клубову кістку. При зміні біомеханіки внаслідок різних патологій (артроз колінного, артроз тазостегнового, артроз гомілковостопного суглобів, плоскостопість) або просто внаслідок м'язової дисфункції та тривалої зміни ходьби він може запалюватися та викликати сильний больовий синдром у нижній частині спини чи сідниці. Дуже часто це дуже погіршує якість життя пацієнтів.

Після встановлення даного діагнозу ми проводимо процедуру введення протизапальних препаратів безпосередньо в суглоб під рентген-контролем. Це дозволяє позбавити пацієнта болю. Після усунення больового синдрому пацієнту призначається комплекс вправ, який дозволить зберігати здоров'я та подовжити стадію ремісії якомога довше.

Кому показана блокада крижово-клубового суглоба:
 • Пацієнтам із сакроілеїтом
 • При хронічному больовому синдромі в поперековому відділі та сідничній ділянці
 • При дисфункції крижово-клубового зчленування
Переваги процедури:
 • Амбулаторна процедура
 • Безпека (Рентген та УЗД-контроль)
 • Швидке зняття больового синдрому

Нуклеопластика

Холодноплазмова нуклеопластика – одна з найсучасніших методик мікроінвазивного лікування грижі міжхребцевого диска, яка показала чудові результати у пацієнтів вікової групи 20-45 років.

Процедура виконується амбулаторно і триває лише 10-20 хвилин, після чого пацієнт самостійно їде додому.

Суть методу полягає у встановленні електрода в міжхребцевий диск та подальшому «випарюванні» пульпозного ядра, після якого частина, що здавлює корінець і викликає больовий синдром, зменшується або повністю зникає.

Унікальність даної процедури в тому, що ми не використовуємо високі температури, такі як при лазерній неклеопластиці, адже в 10% випадків термічна дія на замикальні пластини тіл хребців викликає асептичний спондиліт і супроводжується тривалим больовим синдромом. Ми застосовуємо метод холодноплазмової нуклеопластики, при якому температура впливу не перевищує 45°, а ефективність та безпека збільшуються в рази. Після процедури пацієнт упродовж місяця повністю повертається до звичного ритму життя.

Кому показана холодноплазмова нуклеопластика:
 • Пацієнти з несеквестрованою грижею міжхребцевого диска
 • Пацієнти з дискогенним больовим синдромом у нижній частині спини
 • Пацієнти з протрузіями міжхребцевого диска
 • Пацієнти, у яких внаслідок остеохондрозу висота міжхребцевого диска зменшилася не більше ніж на 30%.
Переваги процедури:
 • Виконується амбулаторно і протягом години після процедури пацієнт самостійно йде додому
 • Безпека та точність, які ми гарантуємо завдяки використанню рентгену та УЗД-контролю під час процедури
 • Ефективна альтернатива оперативному лікуванню

Радіочастотна абляція

Це сучасна методика лікування больового синдрому через вплив на нерв, який цей біль і викликає. Цю процедуру ми виконуємо як на фасеткових суглобах, так і на колінному та тазостегнових суглобах.

Найчастіше причиною болю у спині є спондилоартроз чи артроз фасеткових суглобів. Дана патологія викликає такі симптоми як: ранкова скутість (пацієнти часто розповідають, як їм потрібно розходитися, щоб стало легше), локальний біль у попереку, який посилюється під час нахилів убік або назад, біль у нижній частині спини, що іррадіює в сідниці. Часто ці симптоми досить сильно знижують рівень життя пацієнтів. І у випадках, коли такі методи лікування як масаж, мануальна терапія, фізіотерапія, знеболювальні засоби не працюють, ми можемо запропонувати пацієнтові проведення радіочастотної абляції.

Суть методу полягає у встановленні електродів біля нерва, який іннервує фасетковий суглоб, та термічного впливу на нього протягом декількох хвилин. Процедура чимось схожа на видалення зубного нерва. Встановлення голок відбувається під рентген-контролем. А безпеку та точність процедури дозволяє підтвердити сучасна апаратура, яка виключає вплив на рухові нерви.

Тривалість самої процедури – від 15 до 30 хвилин. Проводиться під місцевим знеболенням та в амбулаторних умовах. Пацієнт одразу після процедури вирушає додому.

Кому показана радіочастотна абляція:
 • Пацієнти з хронічним болем у нижній частині спини (понад 6 місяців)
 • Пацієнти зі спондилоартрозом (артроз фасеткових суглобів)
 • Пацієнти із зайвою вагою (адже часто больовий синдром заважає повноцінно перейти до реабілітації та вправ)
Переваги процедури:
 • Виконується амбулаторно і пацієнт одразу після процедури вирушає додому
 • Тривалий ефект (мінімум 12-18 місяців)
 • Безпека

Радіочастотна нейромодуляція

Ця методика є дуже схожою з методом абляції з тією лише різницею, що вплив на нерв проводиться без високих температур та в імпульсному режимі.

Методика нейромодуляції дозволяє відновити нервову провідність у пацієнтів із хронічним больовим синдромом як місцевого характеру, а й у випадках, коли спинномозковий корінець продовжує давати больову симптоматику навіть після хірургічного видалення міжхребцевої грижі.

Кому показана радіочастотна нейромодуляція:
 • Пацієнти з хронічним болем у хребті, плечовому суглобі, колінному та тазостегнових суглобах
 • Пацієнти після хірургічних втручань на хребті та суглобах
Переваги процедури:
 • Безпека
 • Амбулаторна процедура, яка не вимагає госпіталізації

Гідрофільні нитки

Методика внутрішньодискового введення гідрофільних колагенових ниток є інноваційною в Україні. Проте вона вже встигла себе відмінно зарекомендувати і показати хороші результати в лікуванні больового синдрому при остеохондрозі.

Існує такий термін, як «чорний диск», який можна спостерігати на МРТ-зрізах у пацієнтів. Це явище можна пояснити як втрату рідини пульпозного ядра, яке проявляється «почорнінням» диска на МРТ- картині та появою дискогенного больового синдрому, який зустрічається у 45% пацієнтів із остеохондрозом хребта. Встановлення гідрофільних ниток дозволяє протягом короткого періоду відновити висоту міжхребцевого диска (МПД). Це зменшить больовий синдром, зупинить прогресування спондилоартрозу, який розвивається внаслідок зменшення висоти МПД, викликаючи больовий синдром та скутість у спині, а також поверне «білий» колір диску на МРТ-картині.

Ця процедура виконується амбулаторно і пацієнт одразу ж вирушає додому, отримавши додаткові рекомендації.

Кому показана ця процедура:
 • Пацієнти з дискогенним больовим синдромом
 • Пацієнти з розмірами гриж та протрузій до 6 мм
 • Пацієнти з «чорними» дисками на МРТ, що викликають больовий синдром
Переваги процедури:
 • Відновлює висоту міжхребцевого диска
 • Зупиняє процес дегенерації хребетного рухового сегмента
 • Дозволяє пацієнтові вирушити додому відразу після процедури